MESUT KAYNAK

1929 yılında İzmir - Çeşme'de doğdu. Sırasıyla İzmir’de Şehit Fethi Bey İlkokulu'nu, Tilkilik Ortaokulu'nu ve Atatürk Lisesi'ni bitirdi. İstanbul'da yeni ismi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Güzel Sanatlar Akademisi Y.Mimari Bölümünden 1956 yılında mezun oldu. İstanbul Bayındırlık Müdürlüğü'nde bir müddet memuriyet yaptıktan sonra, serbest çalışarak birçok bina inşa etti. 1960 yılında evlendi ve bir kız evlada sahip oldu. Bugün iki torunu da bulunmaktadır.

Yazar olarak ilk eseri olan Allah'ın Öğütleri'ni 1992 yılında yayınladı. Kur'ân'da Sevgi’yi ise 1998 de yazdı ve kitabın 4.baskısı da yapıldı; ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verildi. Radikal Gazetesi Kur'ân'da Sevgi'yi, Aralık 2000'de basarak okuyucularına Ramazan Bayramı hediyesi olarak dağıttı. Kur'ân'da Kadın 2002’de, Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an'dan Gözlemler Nisan 2007'de basılarak yine ücretsiz olarak okuyuculara dağıtıldı. Ayrıca bir web sitesi (www.kurandasevgi.gen.tr) açılarak internet kullanıcılarının kitaplardan faydalanması sağlandı.

Bu çalışmalar bir kısım halk kütüphanelerine, ayrıca Türkiye’deki tüm üniversitelere gönderildi. Üniversite kütüphanelerinin büyük bölümünde kitapların demirbaş kaydı yapılarak okuyucuların ve araştırmacıların istifadesine sunuldu.

Yazar, 2009 yılında İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı Ruhani Lideriyle İslâmiyet ve Hıristiyanlık konusu ile ilgili diyalog kurdu; bunun neticesinde de İncil’de Sorular-Cevaplar isimli Hristiyanlığın gizli yönlerini açıklayan bir kitapçık oluşturuldu.

Yazarın birçok önemli konuları içeren son kitabı Kur’an’dan Öğütler, Mart 2011 yılında yazıldı. Kitap, öncelikli olarak ilahiyat fakültelerine gönderildi. Bu çalışma, ülkemizdeki tüm lise kütüphanelerine verilmek üzere planlanmış ve İstanbul, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki tüm lise kütüphanelerine bağış olarak sunulmuş, 2019 yılı ocak ayında da tüm millet vekillerine gönderilmiştir.

İSTANBUL / Ocak 2019